CZ EN
   
Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i.

Fešandy ze šuplíků. Sudek sochy jižní Čechy

Srdečně zveme na výstavu Fešandy ze šuplíků. Sudek, sochy, jižní Čechy, která se koná od 25. 6. do 19. 9. 2021Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci (Kostelní 20/I, 37701 Jindřichův Hradec).

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 24. června 2021 v 17:00.

Josef Sudek (1896–1976) se proslavil především svými fotografiemi pražských památek, zahrad, parků, krajinných motivů či zátiší. V posledních letech se dostalo pozornosti i obsáhlému fondu jeho fotografií uměleckých děl, uloženém v Ústavu dějin umění AV ČR (www.sudekproject.cz). Sudek umělecká díla fotografoval jako dokumentaci pro soukromé archivy umělců, na zakázku uměleckých spolků, pro reprodukce v časopisech či knihách, ale také „pro sebe“.

„Fešandy ze šuplíků. Sudek, sochy, jižní Čechy“ navazují na výstavu realizovanou v roce 2020 v Galerii hlavního města Prahy, která toto téma poprvé komplexně představila. Už Anna Fárová psala, že sochy byly pro Sudka nejen předmětem zakázkové činnosti, ale i oblíbeným námětem. Také proto sochám, zejména těm gotickým, říkal Sudek láskyplně „fešandy“.

Výstava připravená pro Jindřichův Hradec opakuje některé důležité momenty, v nichž se Sudkova záliba ve fotografování uměleckých děl potkala s jeho profesionální prací na zakázku, ať už to bylo fotografování v pražské katedrále sv. Víta, v lese Betlémě u Kuksu nebo v Lapidáriu Národního muzea v Praze. Představuje rovněž široké spektrum spolupráce s umělci, např. Hanou Wichterlovou, Emilem Fillou či Josefem Wagnerem.

Důraz na jižní Čechy má své opodstatnění v Sudkově oblibě jihočeské gotiky. Výstava je také příležitostí „vytáhnout ze šuplíků“ Sudkovy fotografie děl jeho současníků, kteří jsou s regionem spjatí, jako byli malíři Jan Kojan, Sláva Tonderová-Zátková či Bohumil Ullrych, nebo sochaři Břetislav Benda, František Bílek či Ladislav Pichl.

Kurátorkami výstavy jsou Hana Buddeus a Katarína Mašterová z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Doprovodný program

Komentované prohlídky s autorkami výstavy:

neděle 18. 7. 2021 v 15:30

úterý 14. 9. 2021 v 16:30