Vernisáž ve Window Gallery ÚDU: Detail jako svědek doby

Vernisáž ve Window Gallery ÚDU: Detail jako svědek doby

Fotograf Festival a Ústav dějin umění AV ČR vás srdečně zvou na vernisáž výstavy "Detail jako svědek doby. Minulost v dokumentační fotografii 70. – 90. let 20. století", která se koná ve středu 2. října 2019 v 18 hodin ve Window Gallery ÚDU AV ČR (Husova 4, Praha 1).

Přiložený soubor: PozvankaWeb_Detail_jako_svedek_doby_20190923.png

Přestože fotografie už dávno ztratila status zcela objektivního zobrazujícího média, bývá tak stále vnímána, a to zejména v její vědecké poloze, jakou je i dokumentace architektury a památek. Úkolem dokumentačního fotografa uměleckých děl je maximálně eliminovat „parazitní“ prvky, které se do fotografie vkrádají a které zachycovaný objekt z hledaného neutrálního bezčasí „rušivě“ vtahují zpět do naší reality. V rozporu se záměrem fotografa však snímky často obsahují opomenuté či neodstranitelné detaily, které mohou prudce zaútočit na naše vnímání a učinit fotografii vícevýznamovou.
Výstava představuje dokumentační fotografie ze 70. až 90. let 20. století ze sbírky Ústavu dějin umění AV ČR, které díky oněm detailům vystupují z bezčasí a vypovídají o době, kterou nechtěně reprezentují.

kurátor: Martin Pavlis

https://www.udu.cas.cz/cs/window-gallery-udu/

www.fotografestival.cz

Poslední aktuality

Archiv novinek

ÚDU na Facebooku