Stánek ÚDU na Veletrhu vědy: Venkov inspirující a zanikající

Stánek ÚDU na Veletrhu vědy: Venkov inspirující a zanikající

Srdečně Vás zveme na stánek Ústavu dějin umění AV ČR na Veletrhu vědy ve dnech 6. – 8. června 2019 v PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech, každý den od 10 do 18 hodin. Najdete nás v hale č. 3 a vstup je zdarma. Letošním tématem ústavu je Venkov inspirující a zanikající.

Na veletrh jsme přenesli kopii pavilonu z 11. pražského vzorkového veletrhu v roce 1921. Pavilon volně imituje stánek Svazu československého díla navržený Pavlem Janákem a Františkem Kyselou.

V pavilonu budou vystaveny fotografie z Národopisné výstavy českoslovanské, která se uskutečnila v roce 1895 na pražském Výstavišti a stala se do té doby nejrozsáhlejší přehlídkou české, moravské a slovenské lidové kultury. Fotografie jsou vystaveny v konfrontaci s videem současné umělkyně Daniely Baráčkové, zkoumající ve své tvorbě otázku nepřirozeného, umělého prostředí, zde skanzenu.

Expozice navazuje na výstavu Jdi na venkov!, která byla do poloviny května k vidění v Západočeské galerii v Plzni a vyšla k ní i stejnojmenná publikace s výjimečnou grafickou úpravou Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Pro děti máme připravenou tvůrčí dílnu využívající lidové motivy.

Oddělení topografie si v rámci projektu Proměna venkovské architektury s důrazem na vývoj v 19. a 20. století připravilo tematický workshop:

Odhal(te) stavební historii svého domu

Jak lze zjistit stavební historii a proměny celých urbanistických venkovských celků, ale i jednotlivých domů? Jak poodkrýt skryté historické hodnoty objektů, které již dnes nejsou na první pohled viditelné? To vše je možné pomocí historických katastrálních map používaných badateli Ústavu dějin umění AV ČR a odborníky z Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v rámci projektu Proměny venkovské architektury s důrazem na vývoj v 19. a 20. století. Přijďte se seznámit s projektem a nahlédnout do minulosti třeba i svého bydliště ...

pátek ve 14:00 a sobota 11:00 a 14:00 hod.

 

O Veletrhu vědy:

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Akce prezentuje široké veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejzajímavější, co může česká věda nabídnout. Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale také podpořit nábor nových studentů, uplatnění absolventů a rozvoj pedagogů. Ve svých panelových diskusích se zamýšlí nad tématy současné společnosti a špičkového výzkumu. Díky rozsáhlému programu se stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR.

http://www.veletrhvedy.cz/cz/

Poslední aktuality

Archiv novinek

ÚDU na Facebooku