Články

Artefactum ve výloze knihkupectví Academia
16 / 07 / 2019

Artefactum ve výloze knihkupectví Academia

Dovolujeme si Vás upozornit na prezentaci nakladatelství ÚDU ve výloze knihkupectví Academia ve Vodičkově ulici v Praze. Na ukázky z produkce nakladatelství se zde můžete podívat do konce července.
Výběrové řízení - mzdová podpora postdoktorandů na pracovištích AV ČR
14 / 07 / 2019

Výběrové řízení - mzdová podpora postdoktorandů na pracovištích AV ČR

Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i. vyhlašuje výběrové řízení do „Programu podpory perspektivních lidských zdrojů – Mzdové podpory postdoktorandů na pracovištích AV ČR". Uzávěrka přihlášek je 8. září 2019. Podmínky přihlášení naleznete v přiloženém dokumentu.

Přiložený soubor: UDU_vyzva_postdoc_2019_2020.pdf

Memorandum k obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze
01 / 07 / 2019

Memorandum k obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Dovolujeme si Vás upozornit na vyjádření odborných uměleckohistorických institucí a vysokoškolských pracovišť ve věci diskutované obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, které naleznete v příloze.

Přiložený soubor: Memorandum_Mariansky_sloup.pdf

Nové knihy nakladatelství Artefactum
27 / 06 / 2019

Nové knihy nakladatelství Artefactum

V nakladatelství Artefactum právě vyšel sborník Epigraphica et Sepulcralia 8 k jubilejnímu 15. mezinárodnímu zasedání k problematice sepulkrálních památek, které se konalo v Praze 19. – 21. října 2016. K výstavě Svoboda + Palcr: Vidět sochy, která se konala od 11. 4. do 16. 6. 2019 v Galerii výtvarného umění v Chebu, vydalo nakladatelství Artefactum stejnojmenný katalog. Knihy můžete zakoupit v knihovně Ústavu dějin umění AV ČR (Husova 4, Praha 1), v knihkupectví Kosmas a u dalších vybraných knihkupců.

Přiložený soubor: 1382_15_EV.jpg

Výstava "Sudek: Obrazy a odrazy"
18 / 06 / 2019

Výstava "Sudek: Obrazy a odrazy"

Srdečně Vás zveme na výstavu fotografií Josefa Sudka, nazvanou „Sudek: Obrazy a odrazy“. Výstava, připravená Ateliérem Josefa Sudka ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR, představuje veřejnosti netypickou a dosud nepovšimnutou polohu práce Josefa Sudka. Fotograf se v rámci své živnostenské činnosti věnoval reprodukování malířských děl, přičemž tyto reprodukce vytvářel nezřídka pro okruh svých přátel z uměleckého prostředí. Výstava prostřednictvím Sudkových snímků prezentuje malby a kresby osmi jemu blízkých autorů, které jsou postavené vedle ukázek ze Sudkovy volné tvorby, nabízející námětové a vizuální paralely. Kurátorem výstavy je Martin Pavlis z fototéky Ústavu dějin umění AV ČR. Vernisáž se koná ve čtvrtek 27. června v 18 hodin v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1.
Československá muzikologie a německý nacionalismus
18 / 06 / 2019

Československá muzikologie a německý nacionalismus

Oddělení muzikologie ÚDU AV ČR srdečně zve na přednášku Martina Nedbala (Assistant Professor of Musicology; Faculty Affiliate, Center for Russian, East European & Eurasian Studies University of Kansas School of Music) na téma Československá muzikologie a německý nacionalismus: Paul Nettl ve světle autobiografických dokumentů z amerických archivů. Přednáška se uskuteční ve středu 26. června 2019 v 16.00 h v zasedací místnosti (sál 117) Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1. Těšíme se na Vaši účast.

Přiložený soubor: prednaska_muzikologie.pdf

Vyhlášení výsledků bienále časopisu Umění
18 / 06 / 2019

Vyhlášení výsledků bienále časopisu Umění

Srdečně Vás zveme na slavnostní vyhlášení výsledků třetího bienále časopisu Umění čtvrtek 20. června 2019 od 17 hodin Café Kampus (Náprstkova 10, Praha 1 – Staré Město).

Přiložený soubor: bienále umění_pozvánka.pdf

Konference „Bertramka – německý pohled"
13 / 06 / 2019

Konference „Bertramka – německý pohled"

Pod záštitou velvyslance Spolkové republiky Německo J. E. Dr. Christopha Isranga pořádá Ústav dějin umění AV ČR spolu s Mozartovou obcí v České republice za podpory Technické univerzity v Mnichově výstavu a mezinárodní konferenci „Bertramka – německý pohled (1942)“. Konference se koná v rámci programu „Paměť v digitálním věku“ Strategií AV21 a uskuteční se 22. června 2019 ve vile Bertramka, kde bude také instalována výstava faksimilií téměř sta dosud neznámých kreseb, plánů a náčrtů Bertramky z let 1925 a 1942‒1943, nalezených v Architekturmuseu der Technischen Universität v Mnichově. Pořídil je profesor Georg Buchner (1890‒1971) spolu se svými pokročilými studenty Akademie für Angewandte Kunst v Mnichově. Součástí výstavy jsou také Buchnerovy osobité kresby a skicy některý pražských motivů, stejně jako řada dobových fotografií. Kurátorsky ji připravili Milada Jonášová a prof. Manfred Hermann Schmid (Universität Tübingen), který mnichovské materiály nalezl. Vzhledem k omezené kapacitě koncertního sálu vily Bertramka, prosíme o potvrzení zájmu o účast na konferenci do 19. 6. 2019 na adrese jonasova@udu.cas.cz. Vernisáž výstavy je přístupná pouze na pozvánky. Pro veřejnost bude otevřena 23. června 2019 a v dalších termínech, uveřejňovaných na stránkách Mozartovy obce http://www.bertramka.eu.

Přiložený soubor: bertramka_program_DEFINITIVNI.pdf

Poznávat a chránit! K technologickým průzkumům nástěnných maleb v Menší věži hradu Karlštejna
10 / 06 / 2019

Poznávat a chránit! K technologickým průzkumům nástěnných maleb v Menší věži hradu Karlštejna

Srdečně Vás zveme na další přednášku a následnou diskusi z cyklu Středověk v pohybu / Dialogy. Příspěvky na téma "Poznávat a chránit! K technologickým průzkumům nástěnných maleb v Menší věži hradu Karlštejna" přednesou Petr Skalický (Národní památkový ústav, Generální ředitelství) a Adam Pokorný (AVU a Národní galerie v Praze). Přednáška se uskuteční v úterý 18. června 2019 v 16.00 h v zasedací místnosti (sál 117) Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1. Podrobnosti viz v příloze.

Přiložený soubor: Stredovek v pohybu_46_mail.pdf

Vernisáž ve Window Gallery ÚDU: 25 let nakladatelství Artefactum
08 / 06 / 2019

Vernisáž ve Window Gallery ÚDU: 25 let nakladatelství Artefactum

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy 25 let nakladatelství Artefactum, která se koná v úterý 11. června 2019 v 17 hodin v Akademickém konferenčním centru (Husova 4a, Praha 1). Více podrobností naleznete v přiložené pozvánce. Těšíme se na Vás!

Přiložený soubor: A5_Artefactum_CZ.pdf

Nové číslo Hudební vědy
06 / 06 / 2019

Nové číslo Hudební vědy

Novým vydavatelem časopisu Hudební věda se od ročníku 2019 stal Ústav dějin umění AV ČR. Právě vyšlo první číslo v nové grafické úpravě Jana Šerých. V redakčním editorialu je představena koncepce časopisu i nového oddělení muzikologie v rámci ÚDU AV ČR, jehož činnost byla zahájena v lednu tohoto roku.

Přiložený soubor: 1378_11_EV.jpg

Přiložený soubor: 1378_12_EV.jpg

Stánek ÚDU na Veletrhu vědy: Venkov inspirující a zanikající
05 / 06 / 2019

Stánek ÚDU na Veletrhu vědy: Venkov inspirující a zanikající

Srdečně Vás zveme na stánek Ústavu dějin umění AV ČR na Veletrhu vědy ve dnech 6. – 8. června 2019 v PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech, každý den od 10 do 18 hodin. Najdete nás v hale č. 3 a vstup je zdarma. Letošním tématem ústavu je Venkov inspirující a zanikající.
Sensual Clay: The New Approach to Italian Renaissance Terracotta Sculpture
03 / 06 / 2019

Sensual Clay: The New Approach to Italian Renaissance Terracotta Sculpture

Srdečně Vás zveme na přednášku Zuzanny Sarnecké (University of Warsaw) s názvem "Sensual Clay: The New Approach to Italian Renaissance Terracotta Sculpture", která proběhne v rámci cyklu Collegium historiae artium ve středu 12. června 2019 v 16.30 h v Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, v místnosti č. 117. Podrobnosti a pozvánku viz v příloze.

Přiložený soubor: 20190612_CHA_Sarnecka.pdf

Muzikologická knihovna – zahájení provozu
03 / 06 / 2019

Muzikologická knihovna – zahájení provozu

Muzikologická knihovna Ústavu dějin umění po rekonstrukci prostor a sanaci knižního fondu zahajuje od 3. června 2019 pravidelný provoz pro veřejnost na adrese Puškinovo náměstí 9, Praha 6. Knihovna se studovnou bude otevřena v pondělí a ve středu od 10 do 17,30 hodin, s polední přestávkou od 12 do 13 hodin. Po dohodě je návštěva knihovny možná i v jiných termínech.
Křest katalogu Svoboda + Palcr: Vidět sochy
29 / 05 / 2019

Křest katalogu Svoboda + Palcr: Vidět sochy

Srdečně Vás zveme na křest katalogu Svoboda + Palcr: Vidět sochy, který se uskuteční v úterý 4. 6. 2019 v 17 hodin na adrese Milady Horákové 851/84, Praha 7. Katalog vychází ke stejnojmenné výstavě probíhající až do 16. 6. 2019 v Galerii výtvarného umění v Chebu. Vydává nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění AV ČR. Do publikace svými texty přispěli také Vladimíra Koubová-Eidernová a Jaromír Zemina. Grafický design katalogu i výstavy vytvořil Štěpán Marko. Katalog bude na křtu k dostání s 30% slevou. Pozvánku viz v příloze.

Přiložený soubor: Videt sochy - pozvanka A5 WEB.pdf

Jak vytvářet tematické katalogy děl skladatelů?
23 / 05 / 2019

Jak vytvářet tematické katalogy děl skladatelů?

Srdečně Vás zveme na workshop s názvem „Jak vytvářet tematické katalogy děl skladatelů?“, jenž se koná v pátek 31. května 2019 v Muzikologické knihovně ÚDU AV ČR, Puškinovo náměstí 9, Praha 6. Program zasedání je přiložen.

Přiložený soubor: tematicke_katalogy_program.pdf

Open House – Ústav dějin umění
21 / 05 / 2019

Open House – Ústav dějin umění

Areál ústavů AV ČR Jilská – Husova navštívilo v rámci akce Open House Praha 2019 více než 750 lidí! Ve spolupráci s Filozofickým a Sociologickým ústavem jsme se do akce zapojili letos vůbec poprvé. Návštěvníci si prohlédli nejen chodby všech tří ústavů, ale také ředitelnu Ústavu dějin umění AV ČR s raně barokní nástropní malbou, nejstarší nárožní kámen v Praze a sochu slavného Viselce od Davida Černého, a to netradičně z výšky. V rámci prohlídek jsme totiž vystoupali i do nejvyššího bodu naší budovy – do střešního altánu – ze kterého jsou jedinečné výhledy na Staré Město. Ze dvora našeho areálu se stalo příjemné odpočinkové místo. Návštěvníci si mohli při čekání na prohlídku prohlédnout také putovní panelovou výstavu Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů a výstavu V zapomnění: Ženy v naší vědě připravenou Sociologickým ústavem. Už nyní se těšíme na další ročník! (Další fotografie viz v příloze)

Přiložený soubor: IMG_20190518_164551.jpg

Přiložený soubor: IMG_20190518_124829.jpg

Přiložený soubor: IMG_20190519_140000.jpg

XI. muzikologická studentská konference
21 / 05 / 2019

XI. muzikologická studentská konference

Srdečně zveme na XI. muzikologickou studentskou konferenci Ústavu hudební vědy FF UK ve spolupráci s Muzikologickou knihovnou ÚDU AV ČR, Ústavem hudební vědy FF MU a Katedrou muzikologie FF UP v Olomouci, ve čtvrtek 30. 5. 2019, Puškinovo nám. 9, Praha 6, začátek v 9:30 hod. Program viz v příloze.

Přiložený soubor: Muzikologická studentská konference 2019.pdf

From Bohemia to the Adriatic Sea and Back
20 / 05 / 2019

From Bohemia to the Adriatic Sea and Back

Srdečně Vás zveme na mimořádnou přednášku Daniela Barica (Ústav slovanských studií, Univerzita Sorbonne, Paříž), s názvem "From Bohemia to the Adriatic Sea and Back: The Topography of Central-European Patrimony, between Imperial Paradigm and National Contingencies (1900-1940)", která se koná ve středu 22. května 2019 v 16:30 h v Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1. Podrobnosti viz v příloze
Rodinné rámy: Čtení starých alb z ostrova Smith
09 / 05 / 2019

Rodinné rámy: Čtení starých alb z ostrova Smith

Srdečně vás zveme na přednášku Jany Kopelentové Rehak s názvem: "Rodinné rámy: Čtení starých alb z ostrova Smith", která se uskuteční v pondělí 13. května 2019 v 17 hodin v ÚDU AV ČR, Husova 4, Praha 1. Součástí přednášky je projekce stejnojmenného filmu, jenž vznikl v rámci vizuálního projektu Family Frames.

Přiložený soubor: Kopelentova_pozvanka_FINAL.pdf

ÚDU na Facebooku