Fototéka & fotoateliér

Fototéka obsahuje rozsáhlý fond fotografií kulturních památek, který je tematicky zaměřen na bohemika v celém časovém rozpětí dějin umění a na díla světového umění na českém území. Shromažďuje fotografie uměleckých památek starého i  moderního umění jako nezbytnou a nosnou součást ústavního vědeckého bádání a s tím souvisejících publikací. Obrazová dokumentace z fondu oddělení slouží jako součást přednášek, konferencí a výstav. Smluvně spolupracuje s oborovými institucemi, osvědčenými nakladatelstvími a se sdruženími pro záchranu a obnovu památek. Studentům oborových škol je prezenčně k dispozici databáze s náhledovými snímky.

Ve fototéce jsou uloženy obsáhlé soubory negativů a fotografií. Fond vznikal postupně od roku 1953 činností týmu fotografů vlastního fotoateliéru. Koupí, darem či odkazem získala fototéka také soubory snímků předních českých fotografů např. Josefa Sudka a Josefa Ehma.
Od počátku je kladen důraz na kvalitu fotografické dokumentace uměleckých děl jako na svébytné odvětví fotografie, které co nejlépe interpretuje záměr tvůrce a vyzdvihuje přednosti jeho díla. V minulosti se podíleli na vysoké úrovni snímků fotografové: Miroslav Hák, Jiří Hampl, Prokop Paul a František Krejčí, v současnosti Zdeněk Matyásko, Jitka Walterová, Vlado Bohdan a Petr Zinke.
Prezenčně je k dispozici databáze s náhledovými snímky a fotografie adjustované na kartách.

Nahoru

Kontakt

A Fototéka, Ústav dějin umění, v. v. i., Husova 4, 110 00 Praha 1
E janotova.at.udu.cas.cz
E pavlis.at.udu.cas.cz
T +420 221 183 509

T +420 221 183 510

A Fotoateliér, Ústav dějin umění, v. v. i., Husova 4, 110 00 Praha 1
T +420 221 183 517, +420 221 183 519, +420 221 183 520
E matyasko.at.udu.cas.cz

Nahoru

Pracovníci

Fototéka
Mgr. Markéta Janotová (vedoucí fototéky a fotoateliéru), Dušana Barčová, Mgr. Hana Buddeus, Ph.D. (grant NAKI), Mgr. Tereza Koucká (grant NAKI), Mgr. et Mgr. Katarína Mašterová, Ph.D. (grant NAKI), Mgr. Martin Pavlis

Fotoateliér
Zdeněk Matyásko (vedoucí fotoateliéru), MgA. Vlado Bohdan, BcA. et MSc. Adéla Kremplová (grant NAKI), MgA. Jitka Walterová, MgA. Petr Zinke

Nahoru

Otevírací doba

Úřední hodiny: pondělí – čtvrtek 14 – 16 hod. pouze po předběžné domluvě

Databáze (přístupné pouze v ÚDU)
Fotokatalog snímků
Fotoatalog diapozitivů 24x36 mm
Fotokatalog dokumentace činnosti ÚDU

Další odkazy
fotomarburg.de
artcyclopedia.com

© Jiří Thýn

Nahoru

Fotoateliér

Fotoateliér je tvůrčí dílna, která vytváří originální ateliérová, interiérová a exteriérová fotografická díla digitálními stěnami Phase One na fotopřístrojích Hasselblad, Arca a Sinar. Ateliér je vybaven profesionální fotolaboratoří pro zpracovávání černobílých negativních i pozitivních fotomateriálů a skenery k digitalizování.
Kontakt: telefon 221 183 517, 221 183 519, 221 183 520, e-mail matyasko.at.udu.cas.cz

ÚDU na Facebooku